Zavolajte nám pre cenovú ponuku
Pon-Sob 8:00 - 18:00

0910 948 789

Všetko čo potrebujete vedieť predtým ako si kúpite klimatizáciu

Vzhľadom na premenlivosť počasia na Slovensku a veľkými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou, klimatizácia nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Samozrejme pred samotnou kúpou klimatizácie si treba zodpovedať zopár základných vecí.

Môže klimatizácia poškodiť zdravie?

Klimatizácia môže poškodiť zdravie, len ak je nesprávne nastavená. Správne nastavenie klimatizácie by malo byť najviac o 5 °C nižšie, ako je vonkajšia teplota vzduchu. A to preto, aby človek nezažíval šoky pri prechode z miestnosti von a naopak.

Aj keď klimatizácia ponúka úľavu od úmorného tepla a vlhkosti, ľudia by si mali byť vedomí aj niektorých zdravotných problémov. Ak sa systémy pravidelne nečistia, klimatizácie môžu byť zdrojom zdravotných problémov. Kontaminácia vzduchu sa môže stať vážnym problémom, ktorý prispieva k respiračným ochoreniam u ľudí. Okrem toho môže klimatizácia v práci a doma viesť k problémom, ako je prechladnutie, horúčka, bolesti hlavy a únava. Naštastie naša firma poskytuje pravidelný servis, čistenie a dezinfekciu klimatizácie.

Viete na čo všetko budete klimatizáciu využívať?

Vedeli ste o tom, že v súčasnosti klimatizácie neponúkajú len funkciu chladenia? Je toho omnoho viac. Dnešné moderné klimatizácie dokážu:

 • vykurovať
 • zvlhčovať
 • odvlhčovať 
 • chladiť

ale okrem toho sú veľmi prínosné aj pre alergikov. Ľahko a účinne dokážu vyčistiť vzduch od peľu a prachu, ale dokonca dokážu zlikvidovať baktérie a vírusy v ovzduší vďaka klimatizáciam s HEPA filtrom. Zavedenie klimatizácie do domácnosti je vhodné ako aj pre alergikov, tak aj pre rodiny s malými deťmi.

Kde umiestniť klimatizáciu

Správne umiestnenie vonkajšej jednotky

Samotné klimatizácie nie sú imúnne voči teplu, čím vyššie sú teploty vonku, tým viac bude vaša klimatizácia pracovať na to, aby vás doma udržala v pohode a pohodlí. Udržiavanie klimatizácie mimo priameho slnečného žiarenia môže znížiť záťaž, ktorú znáša. Najlepším miestom by bola zatienená oblasť. V ideálnych situáciách by mala byť klimatizácia nainštalovaná na severnej alebo východnej strane vášho domova, aby váš dom mohol prirodzene zatieniť vašu klimatizačnú jednotku pred slnkom počas najteplejších častí dňa. Ďalšia najlepšia možnosť je v tieni stromu, najlepšie takého, z ktorého padá malé množstvo odpadu

Správne umiestnenie vnútornej jednotky

Jedna klimatizačná jednotka

Ak máte jednu klimatizačnú jednotku, ale žijete v otvorenom dvojizbovom byte, musíte pred výberom ideálneho miesta pre jednotku zvážiť svoju každodennú rutinu.

V takom prípade môžete zvážiť inštaláciu klimatizácie v otvorenom obytnom priestore, kde členovia rodiny trávia väčšinu času pozeraním televízie, vychutnávaním si jedla alebo rozhovormi.

Ak máte obavy z regulácie teploty vo vašej spálni v noci, je dôležité si uvedomiť, že v čase súmraku by mala klimatizácia regulovať izbovú teplotu v celom byte.

Napriek tomu niektorí ľudia trávia vo svojich otvorených obytných priestoroch veľmi málo času. Ak ste taká rodina alebo pár a väčšinu času trávite vonku, kde sa každý deň schádzate večer, môžete zvážiť presunutie internej klimatizačnej jednotky do spálne.

Najvhodnejším miestom pre jednotku by v podstate bola najväčšia alebo najviac využívaná miestnosť.

Dvoj jednotková klimatizácia

V prípade, že máte dve vnútorné jednotky, máte možnosť umiestniť svoje klimatizačné jednotky v domácnosti ešte efektívnejšie.

To znamená, že vedľa jednotky v otvorenom priestore obývacej izby sa môžete rozhodnúť umiestniť druhú klimatizáciu do hlavnej spálne alebo do inej veľkej časti vášho domu.

Skvelé na vnútornom systéme Cool You je, že ho nemusíte skrývať. Na rozdiel od mnohých tradičných klimatizácií sú naše riešenia elegantné, biele a hladko zapadnú do vášho interiéru.

To znamená, že klimatizáciu môžeme efektívne umiestniť tam, kde bude efektívne slúžiť celému bytu, bez toho, aby sme ju museli skrývať pred zrakmi.

Ako si správne vybrať klimatizáciu

Aký je rozdiel medzi mobilnou, singlesplitovou a multisplitovou klimatizáciou?

Pre domácnosti sa na trhu nachádza niekoľko typov klimatizácií:
1. mobilné klimatizácie
2. singlesplitové klimatizácie 
3. multisplitové klimatizácie

Mobilná klimatizácia je kompaktný klimatizačný prístroj, ktorý odvádza teplo z vnútorných priestorov do vonkajších priestorov.

Single splitové klimatizácie majú iba jednu vnútornú jednotku, ktorá je spojená s vonkajším kompresorom.

Multi splitové klimatizácie obsahujú niekoľko vnútorných jednotiek prepojených s vonkajším kompresorom. Počiatočné náklady sú pri multi split klimatizáciach vyššie, nakoľko je potrebných viac jednotiek a aj dlhšie a zložitejšie vedenia chladiva.

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie?

Výhody mobilnej klimatizácie

 • Už len samotný názov, mobilná klimatizácia, hovorí o jednoduchej manipulácií s týmto zariadením
 • Možnosť rýchleho zapojenia klimatizačnej jednotky bez veľkých úprav a bez nutnosti odborného personálu 
 • Možnosť jednoduchého a rýchleho uschovania mobilnej klimatizácie počas zimného obdobia 
 • Možnosť presúvania alebo umiestnenia mobilnej klimatizácie do inej miestnosti
 • Nižšia obstarávacia cena

Nevýhody mobilnej klimatizácie

 • Teplo v miestnosti ostáva a nie je možné ho zlikvidovať, preto sa teplo musí vyvádzať von z miestnosti pomocou teplovzdušnej trubice
 • Teplovzdušná trubica by mala byť umiestnená preč mimo chladenej izby, ideálne von oknom, čo má za následok únik už vychladeného vzduchu von
 • Mobilnú klimatizáciu je vhodné využívať na miestach, kde sa nezdržujeme počas celého roka. (záhradné domčeky, chaty, garáže, letné kuchyne….)
 • Majú menší výkon
 • Sú oveľa hlučnejšie ako splitové klimatizácie

Výhody a nevýhody splitovej klimatizácie

Výhody splitových klimatizácií

 • Nízke prevádzkové náklady
 • Nízka hlučnosť 
 • Jednoduchá a celkom rýchla montáž (nutný odborný servis) 
 • Množstvo užitočných funkcií, ktoré mobilné klimatizácie neobsahujú
 • Kondenzačná jednotka býva vždy umiestnená mimo príbytku, zatiaľ čo výmenníková jednotka býva umiestnená vo vnútri, čo znamená nízku hlučnosť

Nevýhody splitovej klimatizácie

 • Mohla obťažovať susedov svojou prevádzkou.
 • Vyššia obstarávacia cena

Kedy je správny čas na zaobstaranie klimatizácie?

Kúpa klimatizácie pred letom nie je zrovna najšťastnejšou voľbou. Pýtate sa prečo? Práve v tomto období je kúpa najdlhším procesom. Je úplne bežné, že práve v tomto období budete na svoju klimatizáciu čakať pokojne aj niekoľko týždňov! Je to spôsobené vysokým dopytom po týchto zariadeniach práve v letnom období. Takže keď si klimatizáciu zakúpite v lete počas najväčších horúčav, obdržať ju môžete až po lete. Čo ale spraviť preto, aby ste mali po zakúpení klimatizáciu hneď doma? Vyhraďte si čas na nákup klimatizácie v chladnejšom období, ideálne v zime. Práve v tomto období je kúpa a inštalácia klimatizácie rýchla a bezpečná. Navyše ju viete tiež okamžite použiť, počas chladných večerov si ňou môžete vo vašej domácnosti prikúriť.

Klimatizácia a stavebné povolenie

Pokiaľ uvažujete nad inštaláciou klimatizácie do bytu alebo domu, tak dobrou správou pre vás je, že montáž klimatizačnej jednotky podľa zákona nie je podmienená stavebným povolením. Dokonca túto drobnú stavbu nie je potrebné nahlasovať na stavebnom úrade. V zmysle usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo všeobecnosti sa satelitné jednotky na príjem TV signálu, klimatizačné jednotky alebo sušiče bielizne považujú za technické zariadenia. Z toho vyplýva, že montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce a žiadne stavebné povolenie ani ohlásenie nevyžadujú.

Je možné inštalovať klimatizáciu do bytu?

Áno je to možné, nezabúdajte však na to, že pokiaľ ste sa rozhodli dať si do nájomného alebo
prenajatého bytu namontovať klimatizáciu, je na mieste, ak si vypýtate od majiteľa písomné
povolenie.

Ak by ste si povolenie nevypýtali, tak v opačnom prípade by sa mohlo stať to, že majiteľ by si
mohol za nepovolenú inštaláciu žiadať finančnú kompenzáciu a uvedenie bytu do pôvodného
stavu.

Ale v prípade, že ste vlastníkom bytu, nezabúdajte aj na to, že žijete pod jednou strechou so
svojimi susedmi. Vašich susedov by klimatizácia mohla obmedzovať. Preto sa odporúča
spomenúť váš nápad inštalácie klimatizácie na domovej schôdzi a vypýtať si súhlas susedov,
neskôr s touto požiadavku nezabudnite zájsť k správcovi budovy.

Klimatizácia a odvod kondenzátu

Kondenz v žiadnom prípade nie je vhodné nechať voľne vytekať, ale zabezpečiť jeho bezpečné odvádzanie tak, aby nepoškodzoval fasádu. Najvhodným riešením je napríklad inštalácia vonkajšej jednotky na balkóne, či lodžii. Ak nie je možný odvod skondenzovanej vody samospádom, je nutné použiť kondenzačné čerpadlo. Cena kondenzačného čerpadla je približne 100€.

Môžem si namontovať klimatizáciu sám?

Nie, pokiaľ nie ste certifikovaný odborník.

Klimatizácia je zariadenie, ktoré si vyžaduje odbornú inštaláciu. Inštalovať klimatizácie môžu
len pracovníci s potrebnými osvedčeniami a certifikáciou o odbornej spôsobilosti, ako
nakladať s chladiacimi médiami.

Podľa nariadenia EP a Rady EU č. 517/2014 a zákona č. 73/2012 Sb, o látkach, ktoré
poškodzujú ozónovú vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynoch, v znení neskorších
predpisoch, predaj klimatizácie koncovému zákazníkovi nie je možný bez zaistenia odbornej
montáže oprávnenou osobou.

Koľko stojí montáž klimatizácie?

Jednoduchá montáž u nás zakúpenej klimatizácie stojí 150€

Jednoduchá montáž u nás nezakúpenej klimatizácie stojí 250€

Viac informácií o montáži.

Ako dlho trvá takáto montáž klimatizácie ?

Po otázke, koľko stojí klimatizácia, druhá najpopulárnejšia otázka, ktorú dostávame, je „ako dlho trvá inštalácia klimatizácie?“.

Veľkosť vášho domova a počet klimatizačných jednotiek ovplyvní, ako dlho bude trvať inštalácia celého klimatizačného systému. Ak máte malý byt, ktorý potrebuje iba jednu klimatizačnú jednotku, bude jej inštalácia rýchlejšia ako v prípade 5-izbového rodinného domu, ktorý si vyžaduje inštaláciu viacerých klimatizačných jednotiek, ako aj oveľa viac ventilačných potrubí.

Typ klimatizačného systému, ktorý chcete, tiež ovplyvní čas potrebný na inštaláciu. Pri štandardnom klimatizačnom systéme to môže trvať od 4 do 8 hodín. 

Keď budete hovoriť s našimi špecialistami na klimatizáciu, aby ste získali cenové ponuky, nezabudnite sa ich opýtať, ako dlho odhadujú inštaláciu. Budú vám schopní poskytnúť približný odhad času, ktorý by mala trvať inštalácia celého systému klimatizácie a všetkých jednotiek.

Servis a čistenie klimatizácie

Servis je nutné vykonávať na odbornej úrovni a pravidelne, zvyčajne raz až dvakrát do roka. V prípade, že sa klimatizácia nachádza vo veľmi prašnom či znečistenom prostredí, sa toto obdobie skracuje na raz za pol roka. Výrobcovia odporúčajú čistenie klimatizácie minimálne raz až dvakrát ročne. Ideálne je vykonať vyčistenie zariadenia pred každým novým ročným obdobím alebo po ukončení ročného obdobia.

Prečo by sa klimatizácia mala čistiť?

čistenie a servis klimatizácie pred a po

Efektivita zariadenia

Pravidelné čistenie klimatizácie umožňuje jej efektívnejšie fungovanie znížením namáhania a tlaku, ktoré na vašu jednotku zvyčajne kladie prach a nečistoty. Keď sa vzduchové filtre zanesú a zašpinia, normálnemu prúdeniu vzduchu sa bráni, takže vaša jednotka bude pracovať tvrdšie, ako by mala. Navyše, keď prach zakryje vašu špirálu výparníka, jej schopnosť absorbovať teplo je narušená, čo ďalej znižuje účinnosť a schopnosť chladiť váš domov.

Zdravotné dôvody

Vaša klimatizačná jednotka dokáže viac než len chladiť váš domov; zohráva tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní čistého a zdravého vzduchu cirkulujúceho vo vnútri vášho domova. Špinavá jednotka poskytuje vhodnú živnú pôdu pre plesne, huby, baktérie a choroboplodné zárodky. Kedykoľvek zapnete jednotku, tieto častice sa dostanú do miestnosti a kontaminujú vzduch, čím vás, vašu rodinu a priateľov vystavia rôznym infekciám dýchacích ciest a spúšťajú astmatické záchvaty.

Správna údržba a pravidelné čistenie vašej klimatizačnej jednotky prináša množstvo výhod. Vyššie uvedené sú len niektoré z hlavných dôvodov, prečo by ste mali zvážiť možnosť využiť profesionálnu klimatizačnú spoločnosť, ako je Klimalex.sk, aby sa pozrela a vyčistila vašu klimatizačnú jednotku.

zanedbany servis klimatizácie
Klimalex.sk

Klimalex je špička vo svojom obore, keď ide o montáž, servis a predaj klimatizácií v Bratislave a okolí. Snažíme sa robiť svoju prácu poctivo a dôkladne, aby ste si mohli užívať pohodlie domova celý rok.

Copyright © | Web development by Grew Studio

Zavoláme Vám pre individuálnu zľavu a obhliadku